Classic Padded Genuine Leather Watch Strap - Black
- Regular price
- £28.00
- Regular price
-
£68.00 - Sale price
- £28.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Black
- Regular price
- £28.00
- Regular price
-
£68.00 - Sale price
- £28.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

Introducing the Classic Highley: with reduced padding at the lug end, the Classic is most suitable for pairing with slim dress and vintage watches, which typically have smaller case dimensions. The Classic Highley is just over 4mm thick (at the lug end) and has a smaller buckle, to ensure the final look feels well-proportioned.
The Original Vintage Highley has been a favourite in the WatchGecko portfolio for many years, but we felt there was a need for something slimmer that could better suit a more subtle watch.
Lastly, the Classic Highley incorporates quick-release spring bars for easy strap changes. If you needed to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Handmade and finished.
- Certified genuine vegetable-tanned, full-grain Italian leather.
- Quick-release spring bars.
- Length: 120mm/80mm.
- Thickness: 4mm tapering to 2.5mm at the buckle.
- The strap features a cut edge, finished with colour-matched paint for a seamless finish and to help prevent moisture penetration and improve durability.
- Stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of genuine quality.
About The Certified Sustainable Italian Leather
This strap uses certified vegetable-tanned, full-grain Italian leather produced by a member of the Consorzio Vera Pelle Italiana Conciata Al Vegetale. This consortium of tanneries in Tuscany exclusively uses natural plant-derived tannins and centuries-old techniques to create quality controlled sustainable leathers. As a result, this strap will continue to develop patina and only get better as it wears in and begins to age. We guarantee that we use certified leathers from these certified responsible Italian tanneries.
Strap Taper
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.8mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Features | Genuine Italian Leather, Quick Release Spring Bars |
| Other Fittings | Quick-Release Spring Bar Fitted |
| Strap Adjustment | Min 130mm, Max 180mm |
| Strap Adjustment Positions | 8 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
| Strap Edge Finish | Cut And Sealed Edges |
| Strap Length | 120/80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Black |
| Strap Material Finish | Natural Leather Grain |
| Strap Material Type | Calf Leather |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Medium Padded |
| Strap Thickness | 4.7mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Classic Padded Genuine Leather Watch Strap - Black ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
