Original Vintage Highley Genuine Leather Watch Strap - Black
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Black
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Up to 90 day returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

The Original Vintage Highley is very much a staple in the WatchGecko range of leather straps. It’s proven to be incredibly popular among customers and continues to be a top seller. And taking a closer look at it it’s easy to see why…
This is a generous strap in every way. It’s thickly padded (6mm thick at the lug end) and made from the very best Italian vegetable-tanned, full-grain leather. The supple pull-up leather is oiled and will age with grace, picking up patina as it’s worn.
This strap is well-suited to a huge variety of mid-size to large watches, from dive watches to pilot watches; and everyday wear watches. However, for a more subtle fit better suited to slim dress and vintage watches, the Classic Highley may be just what you're looking for...
If you need to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Handmade.
- Certified genuine vegetable-tanned, full-grain Italian leather.
- Quick-release spring bars.
- Length: 120mm/80mm.
- Thickness: 6mm tapering to 2.5mm at the buckle.
- The strap features a cut edge, finished with colour-matched paint for a seamless finish and to help prevent moisture penetration and improve durability.
- Stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of genuine quality.
About The Certified Sustainable Italian Leather
The Vintage Highley uses certified vegetable-tanned, full-grain Italian leather produced by a member of the Consorzio Vera Pelle Italiana Conciata Al Vegetale. This consortium of tanneries in Tuscany exclusively uses natural plant-derived tannins and centuries-old techniques to create quality controlled sustainable leathers. As a result, this strap will continue to develop patina and only get better as it wears in and begins to age. We guarantee that we use certified leathers from these tanneries.
Strap Taper
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.8mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Features | Genuine Italian Leather, Quick Release Spring Bars |
| Other Fittings | Quick-Release Spring Bar Fitted |
| Strap Adjustment | Min 130mm, Max 180mm |
| Strap Adjustment Positions | 8 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut and sealed edges |
| Strap Length | 120/80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Black |
| Strap Material Finish | Natural leather grain |
| Strap Material Type | Calf Leather |
| Strap Padding Style | Padded |
| Strap Style | Padded |
| Strap Thickness | 6.0mm |
Why Choose a Original Vintage Highley Genuine Leather Watch Strap - Black ?
Compare our Italian Highley watch straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per
- Regular price
- £28.00
- Regular price
-
£68.00 - Sale price
- £28.00
- Unit price
- per
- Regular price
- £38.00
- Regular price
-
- Sale price
- £38.00
- Unit price
- per
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
