Mozet Flat Nubuck Handmade Leather Watch Strap - Grey
- Regular price
- £98.00
- Regular price
-
- Sale price
- £98.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Grey
- Regular price
- £98.00
- Regular price
-
- Sale price
- £98.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

The Mozet watch strap uses Nubuck leather made from the finest quality bull hide and maintains some original grain. This Nubuck leather has undergone treatments of sanding and buffing, where the grain receives its velvety texture Nubuck leather is so famous for.
Each Mozet leather watch strap is a unique and timeless piece which has been meticulously crafted by hand in a family-run workshop in Oostende, Belgium. Their experienced craftsmen dedicate a great deal of time to creating each watch strap, never compromising on quality and always striving to offer the best possible leathers.
To learn more about the craftsmanship behind this strap, click here.
The edge of the Mozet strap has been expertly executed using colour-matching thread and hand-painted with a colour stain to seal the leather. This watch strap is available in various lug widths and features a robust stainless-steel buckle with a highly polished finish.
Key Features
- Produced using the finest bull hide Nubuck leather for a velvet-like surface.
- Available in various lug widths to fit most watches.
- A durable and long-lasting strap, handmade in Belgium by experienced and passionate artisans.
Strap Taper
| Lug Width | 16mm | 17mm | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm | 24mm |
| Buckle Size | 14mm | 14mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm | 20mm | 20mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless steel |
| Clasp Tongue Width | 1.9mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Other Features | Handmade |
| Other Style | Classic |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 165mm |
| Strap Adjustment Positions | 6 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with colour stain |
| Strap Length | 114mm / 73mm |
| Strap Lining Material | Genuine leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Grey |
| Strap Material Type | Nubuck Suede |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Style | Flat |
| Strap Thickness | 2.7mm |
Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Mozet Flat Nubuck Handmade Leather Watch Strap - Grey ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...