Camden Hand-Stitched Genuine Leather Watch Strap - Stone Grey
- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Stone Grey
- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

The Camden Hand-Stitched Genuine Leather Watch Strap collection features a variety of premium mutton leather watch straps in an array of colours. Meticulously designed to complement a versatile range of popular watches, the Camden is presented in six shades which are not only sumptuous and rich in colour but neutral enough to ensure your watch never has to compete for attention. Please note that this leather has some natural markings, making each strap unique.
Taking on a classic hand-stitched design, the Camden Leather Strap features subtle colour-matched stitching for timeless style and quality that lasts. Fairly thin in size with just a 2.5mm thickness, the Camden Straps feel supple and flexible for optimised comfort without sacrificing durability. Tapering just slightly from watch head to buckle, the Camden Straps are robust despite their slim appearance.
Produced from premium mutton leather with a sophisticated dark green lining, the Camden collection maintains a distinctive and exotic look.
Key Features
- Each strap is unique and the leather has some natural markings.
- Made from exotic mutton leather with a distinctive pull-up effect.
- A meticulously hand-stitched and colour-matched edge for a style that lasts.
- Sumptuously soft and supple for optimal comfort.
- A range of six neutral shades to complement a variety of popular watches.
About The Leather
Each Camden strap is meticulously handcrafted from premium mutton leather. Rarely used but extremely beneficial, mutton leather is soft and velvety to the touch and is the thinnest of all mass-produced commercial leathers. Light, supple and extremely comfortable on the wrist, the mutton leather is Tuscan vegetable-tanned with an oiled finish that creates a distinctive pull-up effect.
Strap Taper
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 18mm | 18mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.6mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Strap Adjustment | Min 140mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 115 / 80mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Stone Grey |
| Strap Material Type | Mutton Leather |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Grey |
| Strap Style | Flat |
| Strap Thickness | 3mm - 2.5mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Camden Hand-Stitched Genuine Leather Watch Strap - Stone Grey ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
