Sinn 556 A RS Automatic Sports Watch - Black Dial - Solid Bracelet
- Regular price
- £1,535.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,535.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Arabic Black with Red Seconds
- Regular price
- £1,535.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,535.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
More Of Our Favourite Watches
- Regular price
- £1,195.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,195.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
£449.00 - Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
- Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £449.00
- Regular price
-
- Sale price
- £449.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

Striking form, sparse dial design, superior readability – characteristic SINN features which highlight the similarities between the 556 series and our pilot and navigation cockpit clocks.
The accentuation of the hours, minutes, seconds and the date plus the satinized stainless steel case are what give the watches their sporty yet elegant appearance. The crystal of the 556 watches is made from sapphire crystal, as is the transparent back which provides an intriguing insight into the filigree mechanical movement inside.
The model 556 A RS has a special feature: The red second hand is in a harmonious contrast to the black of the dial and the white of the indices.
- Case made of stainless steel, satinized
- Red second hand
- Sapphire crystal glass
- Transparent case back made of sapphire crystal glass
- Waterproof and pressure-resistant to 20 bar
- Low pressure resistant
- Model number 556.0141
Mechanical Movement
- SW200-1
- Self-winding mechanism
- 26 bearing jewels
- 28,800 semi-oscillations per hour
- Seconds stop function
- Anti-magnetic as per DIN 8309
Case
- Case made of stainless steel, satinized
- Sapphire crystal glass in front, anti-reflective on both sides
- Transparent case back made of sapphire crystal glass, anti-reflective on the interior
- Case back screw-fastened
- Crown screwable
- Meet the technical requirements for waterproofness, as set out in standard DIN 8310
- Waterproof and pressure-resistant to 20 bar
- Low pressure resistant
Functions
- Hours, minutes, seconds
- Date display
Dimensions and Weight
- Case diameter: 38,5mm
- Band lug width: 20mm
- Case thickness: 11mm
- Weight without strap: 65g
Dial and Hands
- Glossy black dial
- Indices coated with luminescent colour
- Hour and minute hand coated with luminescent colour
Warranty
- Warranty period 2 years
About Sinn
Sinn Watches was founded in 1961 and has long been a big name in horology. The brand was originally focused on producing navigation clocks for cockpits, and this design is reflected in their collection of pilot watches decades later. Sinn promises uncompromising functionality in their watch collections, even in the most demanding conditions. Thanks to industry leading technologies such as Ar-Dehumidifying and antimagnetic construction, Tegiment steel hardening and temperature stabilized movements. It’s not surprising then, that Sinn is praised for their high-quality movements and materials and loved by collectors for their accuracy in extremely adverse conditions.
| Strap Material Colour | Arabic Black with Red Seconds |
|---|---|
| Watch Case Back | Screw-down Display Back |
| Watch Case Colour | Silver |
| Watch Case Finish | Bead Blasted |
| Watch Case Material | Stainless Steel |
| Watch Case Crown | Screw-down |
| Watch Dial | Gloss |
| Watch Dial Colour | Black |
| Watch Diameter | 38mm |
| Watch Functions | Hours, minutes, seconds, date |
| Watch Glass | Flat sapphire crystal with anti-reflective coating |
| Watch Lug Width | 20mm |
| Watch Movement | Sellita SW200 (Swiss) |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Watch Power Reserve | 42 Hours |
| Watch Style | Dive |
| Watch Thickness | 11mm |
| Watch Warranty | 2 Year Warranty |
| Watch Water Resistant | 200 Mtrs (20ATM) |

Why Choose a Sinn 556 A RS Automatic Sports Watch - Black Dial - Solid Bracelet ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...