Sinn 356 Sa Pilot Watch Automatic Chronograph - Black Dial - Solid Bracelet
- Regular price
- £3,035.00
- Regular price
-
- Sale price
- £3,035.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Black Dial / Sapphire Crystal
- Regular price
- £3,035.00
- Regular price
-
- Sale price
- £3,035.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
More Of Our Favourite Watches
- Regular price
- £1,195.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,195.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
£449.00 - Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
- Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £449.00
- Regular price
-
- Sale price
- £449.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

The Sinn 356 Pilot was inspired by the Sinn 256 Pilot Chronograph, which was originally developed for the Japanese market. The chronograph dial has a clean, contemporary look and features 3 subdials, a date/day display and luminescent hands and indices.
On this 356 "Sa" version, the dial is housed under sapphire crystal and rests over a screw-fastened display caseback, providing up to 100 metres of low-pressure and water resistance. The Sinn 356 Pilot watch meets the requirements for waterproofness as set out in standard DIN 8310.
The case measures at 38.5mm and is crafted from bead-blasted stainless-steel for impressive durability. The Sinn 356 Pilot uses a self-winding Sellita SW-500 movement and features 28,800 semi-oscillations per hour, a seconds stop function and an antimagnetic design as per DIN 8309.
Why This Watch?
- The 356 Pilot is waterproof and pressure resistant as set out in standard DIN 8310.
- A powerful self-winding Sellita SW-500 movement with antimagnetic properties.
- The dial features a clean contemporary look with 3 subdials and luminous hands and indices.
About Sinn
Sinn Watches was founded in 1961 and has long been a big name in horology. The brand was originally focused on producing navigation clocks for cockpits, and this design is reflected in their collection of pilot watches decades later. Sinn promises uncompromising functionality in their watch collections, even in the most demanding conditions. Thanks to industry-leading technologies such as Ar-Dehumidifying and antimagnetic construction, Tegiment steel hardening and temperature-stabilised movements. It’s not surprising then, that Sinn is praised for their high-quality movements and materials and loved by collectors for their accuracy in extremely adverse conditions.
| Manufacturer | Sinn |
|---|---|
| Strap Material Colour | Black Dial / Sapphire Crystal |
| Watch Case Back | Screw-down display case back with sapphire crystal |
| Watch Case Colour | Silver |
| Watch Case Finish | Satin |
| Watch Case Material | Stainless steel |
| Watch Case Crown | Screw-down |
| Watch Dial Colour | Black |
| Watch Diameter | 39mm |
| Watch Functions | Hours, minutes, seconds, day/date display, chronograph |
| Watch Glass | Sapphire crystal with anti-reflective coating on both sides |
| Watch Lug Width | 20mm |
| Watch Lug Luminescence | Luminescent hands and markers |
| Watch Movement | Sellita SW500 (Swiss) |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Watch Style | Chronograph |
| Watch Thickness | 15mm |
| Watch Warranty | 2-Year manufacturer's warranty |
| Watch Water Resistant | 100 Mtrs (10ATM) |

Why Choose a Sinn 356 Sa Pilot Watch Automatic Chronograph - Black Dial - Solid Bracelet ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...