Sinn 104 St Sa I Automatic Sports Watch - White Dial - Solid Bracelet
- Regular price
- £1,835.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,835.00
- Unit price
- per
Selected Colour: White Dial
- Regular price
- £1,835.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,835.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
More Of Our Favourite Watches
- Regular price
- £1,195.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,195.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
£449.00 - Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
- Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £449.00
- Regular price
-
- Sale price
- £449.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

The Sinn 104 is inspired by the classic pilot watch, enhanced by vintage inspired touches that allow for optimum readability. The dial is clearly structured with date/day display, luminous hands and indices and a bidirectional captive pilot’s bezel with minute ratcheting.
The 104 pilot watch uses a 41mm polished stainless-steel case that’s waterproof and low-pressure resistant to 20 bar as per DIN 8310, housed beneath a sapphire crystal with double anti-reflective coating.
Sapphire crystal is also featured on the screw-fastened caseback, framing the self-winding Sellita SW220-1 movement. This reliable movement has anti-magnetic properties, powering the pilot watch at 28,800 semi-oscillations per hour and benefits from a seconds stop function.
Why This Watch?
- A sapphire crystal caseback frames the self-winding Sellita SW220-1 movement.
- A contemporary design with luminous hands and indices and a captive pilot’s bezel.
- Waterproof and low-pressure resistant to 20 bar and features anti-magnetic properties.
About Sinn
Sinn Watches was founded in 1961 and has long been a big name in horology. The brand was originally focused on producing navigation clocks for cockpits, and this design is reflected in their collection of pilot watches decades later. Sinn promises uncompromising functionality in their watch collections, even in the most demanding conditions. Thanks to industry leading technologies such as Ar-Dehumidifying and antimagnetic construction, Tegiment steel hardening and temperature stabilized movements. It’s not surprising then, that Sinn is praised for their high-quality movements and materials and loved by collectors for their accuracy in extremely adverse conditions.
| Manufacturer | Sinn |
|---|---|
| Strap Material Colour | White Dial |
| Watch Bezel | Bidirectional rotating bezel |
| Watch Case Back | Screw-down |
| Watch Case Colour | Silver |
| Watch Case Finish | Polished |
| Watch Case Material | Stainless steel |
| Watch Case Crown | Screw-down |
| Watch Dial Colour | White |
| Watch Diameter | 41mm |
| Watch Functions | Hours, minutes, seconds, day, date |
| Watch Glass | Sapphire crystal with anti-reflective coating on both sides |
| Watch Lug Width | 20mm |
| Watch Lug Luminescence | Luminescent hands and markers |
| Watch Movement | Sellita SW200 (Swiss) |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Watch Power Reserve | 38-Hours |
| Watch Style | Pilot |
| Watch Thickness | 11.9mm |
| Watch Warranty | 2-Year manufacturer's warranty |
| Watch Water Resistant | 200 Mtrs (20ATM) |

Why Choose a Sinn 104 St Sa I Automatic Sports Watch - White Dial - Solid Bracelet ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...