Sinn 104 St Sa I Automatic Sports Watch - Black Dial - Solid Bracelet
- Regular price
- £1,835.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,835.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Black Dial
- Regular price
- £1,835.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,835.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
More Of Our Favourite Watches
- Regular price
- £1,195.00
- Regular price
-
- Sale price
- £1,195.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
£449.00 - Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £399.00
- Regular price
-
- Sale price
- £399.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £345.00
- Regular price
-
- Sale price
- £345.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £299.00
- Regular price
-
- Sale price
- £299.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £449.00
- Regular price
-
- Sale price
- £449.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £599.00
- Regular price
-
- Sale price
- £599.00
- Unit price
- per

The Sinn 104 is inspired by the classic pilot watch, enhanced by vintage inspired touches that allow for optimum readability. The dial is clearly structured with date/day display, luminous hands and indices and a bidirectional captive pilot’s bezel with minute ratcheting.
The 104 pilot watch uses a 41mm polished stainless-steel case that’s waterproof and low-pressure resistant to 20 bar as per DIN 8310, housed beneath a sapphire crystal with double anti-reflective coating.
Sapphire crystal is also featured on the screw-fastened caseback, framing the self-winding Sellita SW220-1 movement. This reliable movement has anti-magnetic properties, powering the pilot watch at 28,800 semi-oscillations per hour and benefits from a seconds stop function.
Why This Watch?
- A sapphire crystal caseback frames the self-winding Sellita SW220-1 movement.
- A contemporary design with luminous hands and indices and a captive pilot’s bezel.
- Waterproof and low-pressure resistant to 20 bar and features anti-magnetic properties.
About Sinn
Sinn Watches was founded in 1961 and has long been a big name in horology. The brand was originally focused on producing navigation clocks for cockpits, and this design is reflected in their collection of pilot watches decades later. Sinn promises uncompromising functionality in their watch collections, even in the most demanding conditions. Thanks to industry leading technologies such as Ar-Dehumidifying and antimagnetic construction, Tegiment steel hardening and temperature stabilized movements. It’s not surprising then, that Sinn is praised for their high-quality movements and materials and loved by collectors for their accuracy in extremely adverse conditions.
| Manufacturer | Sinn |
|---|---|
| Strap Material Colour | Black Dial |
| Watch Bezel | Bidirectional rotating bezel |
| Watch Case Back | Screw-down |
| Watch Case Colour | Silver |
| Watch Case Finish | Polished |
| Watch Case Material | Stainless steel |
| Watch Case Crown | Screw-down |
| Watch Dial Colour | Black |
| Watch Diameter | 41mm |
| Watch Functions | Hours, minutes, seconds, day, date |
| Watch Glass | Sapphire crystal with anti-reflective coating on both sides |
| Watch Lug Width | 20mm |
| Watch Lug Luminescence | Luminescent hands and markers |
| Watch Movement | Sellita SW220 (Swiss) |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Watch Power Reserve | 38-Hours |
| Watch Style | Pilot |
| Watch Thickness | 11.9mm |
| Watch Warranty | 2-Year manufacturer's warranty |
| Watch Water Resistant | 200 Mtrs (20ATM) |

Why Choose a Sinn 104 St Sa I Automatic Sports Watch - Black Dial - Solid Bracelet ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Glasgow Watch Show 2026 - A Stadium Filled With Watches
The Watch Collectors Club has been organising personalised events for several years now and has successfully hosted some of the largest and most diverse watch shows in the country. Members of the club have the...
Introducing the Ashdown Strap: Motorsport Heritage with Modern Craft
In the world of watches, the strap is never just an accessory. It is the point of contact, the detail that shapes comfort, and often the element that defines the overall character of a timepiece....
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...