Radstock Racing Style Genuine Leather Watch Strap - Vintage Blue
- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Vintage Blue
- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

A fantastic vintage style racing watch strap made from vegetable-tanned top grain calf leather, made by hand at our partner's workshop in Valencia, Spain.
Delicately hand-painted with coloured stains and wax for an authentic vintage look, the strap is crafted to a high standard with extra care to make sure the edge is painted in black for a clean finish. The same skills are used to make hand-made vintage brogue shoes.
Please note as this is a genuine hand-painted process there will be variations between the watch straps. The top of the strap is painted to give a unique vintage appearance.
Lined with Arizona top grain leather, this strap is breathable, practical and comfortable to wear. No padding is added for a sleek and vintage feel, and the strap has been carefully stitched with durable contrasting beige thread.
For style and added comfort, the punched pattern of perforations echoes the design language of the leather driver's gloves that were worn all those years ago. Similarly, larger perforations allude to racing car components that were perforated to be lighter and gain critical fractions of a second while lapping Spa or the Targa Florio course in Sicily.
The straps are fitted with a high-quality solid stainless-steel buckle for an exquisite vintage look and are available in several distinctive colours.
Key Features
- Handcrafted from vegetable-tanned top grain calf leather in Spain.
- Authentic vintage look with hand-painted stains and wax.
- The hand-painted process makes each strap one-of-a-kind.
- Breathable, unpadded design with comfortable leather lining.
- Perforated pattern inspired by vintage racing gloves and cars.
- Fitted with a solid stainless-steel buckle.
About The Leather
The Radstock is made using premium top-grain leather, made by hand at our partner workshop in Valencia, Spain. The leather used on the Radstock is a vegetable tanned calf leather, which is then painted by hand to give each individual strap and unique character.
Strap Taper
The watch strap has a tapered width and is thinner at the buckle than the lug end as follows:
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 22mm |
| Buckle Size | 14mm | 16mm | 16mm | 18mm |
| Clasp Finish | Brushed |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 2mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Other Style | Handmade |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with colour stain |
| Strap Length | 115 / 75mm |
| Strap Lining Material | Arizona top grain leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Vintage Blue |
| Strap Material Finish | Vintage |
| Strap Material Type | Leather Cowhide |
| Strap Padding Style | Flat Racing |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Flat Racing |
| Strap Thickness | 2.7mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Radstock Racing Style Genuine Leather Watch Strap - Vintage Blue ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...