Laverton Padded Patina Calf Leather Watch Strap - Blue Jeans
- Regular price
- £138.00
- Regular price
-
- Sale price
- £138.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Blue Jeans
- Regular price
- £138.00
- Regular price
-
- Sale price
- £138.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

The Laverton Padded Patina Leather Watch Strap has been created through meticulous handcrafting and thoroughly inspected to guarantee the creation of only the most exquisite quality watch straps imaginable. The patina of the leather pairs beautifully with a vintage timepiece or racing-style chronograph, feeling luxuriously soft even when first worn.
Chosen due to its vintage, earthy appearance, the Patina leather distinguishes itself from conventional calf straps. Treated distinctively, this Leather strap exudes a beautifully aged aesthetic courtesy of its oiled finish, ensuring both character and durability. The stitched leather edges are expertly crafted using contrasting beige thread and hand-painted with colour stain to enhance the leather's appearance.
Each Laverton leather watch strap is a unique and timeless piece that has been meticulously crafted by hand at a family-run workshop in Oostende, Belgium. Their experienced craftsmen dedicate a great deal of time to creating each watch strap, never compromising on quality and always striving to offer the best possible leathers.
To learn more about the craftsmanship behind this strap, click here.
This watch strap is available in several lug widths and features a robust stainless-steel buckle with a highly polished finish.
Key Features:
- Produced using only the finest calf leather tanned to achieve a well-aged-looking patina.
- A premium leather design in several lug widths to fit most watches.
- A durable and long-lasting strap, handmade in Belgium by experienced and passionate craftsmen.
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Silver |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.8mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | LIC |
| Other Features | Handmade |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 165mm |
| Strap Adjustment Positions | 6 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Length | 115/75mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Blue Jeans |
| Strap Material Finish | Natural |
| Strap Material Type | Calf Leather |
| Strap Padding Style | Thick |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Medium Padded |
| Strap Thickness | 4.6mm |
Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Laverton Padded Patina Calf Leather Watch Strap - Blue Jeans ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...