Simple Handmade Italian Leather Watch Strap - Light Brown
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per
Selected Colour: Light Brown
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Free UK
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Free delivery over £50
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £68.00
- Regular price
-
- Sale price
- £68.00
- Unit price
- per

- Regular price
- £48.00
- Regular price
-
- Sale price
- £48.00
- Unit price
- per

Our Simple Handmade Italian Leather Strap offers timeless simplicity, making it a popular choice for anyone after a quality leather strap. With a 4mm to 3.5mm tapering thickness the Italian leather is able to stand up to a great deal of wear, whilst still being pliable from the outset and it conforms well to the wrist.
The simple double stitching makes this a very versatile strap with little superfluous detail to detract from the quality of the leather and of course the watch itself. The strap also comes equipped with quick-release spring bars for easy strap changes, and a stainless steel buckle etched with the WatchGecko logo for reassurance of a genuine quality product.
Key Features
- Handmade.
- Certified genuine Italian leather.
- Length: 120/80mm
- Equipped with quick-release spring bars.
- This strap features a cut edge construction.
About The Certified Sustainable Italian Leather
This strap uses certified vegetable-tanned, full-grain Italian leather produced by a member of the Consorzio Vera Pelle Italiana Conciata Al Vegetale. This consortium of tanneries in Tuscany exclusively uses natural plant-derived tannins and centuries-old techniques to create quality controlled sustainable leathers. As a result, this strap will continue to develop patina and only get better as it wears in and begins to age. We guarantee that we use certified leathers from these certified responsible Italian tanneries.
Strap Taper
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.8mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Fittings | Quick-Release Spring Bar Fitted |
| Strap Adjustment | Min 130mm, Max 180mm |
| Strap Adjustment Positions | 8 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut and sealed edges |
| Strap Length | 80mm / 120mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Light Brown |
| Strap Material Type | Calf Leather |
| Strap Padding Style | Simple Handmade |
| Strap Stitching Colour | Ivory |
| Strap Style | Simple Handmade |
| Strap Thickness | 4mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Simple Handmade Italian Leather Watch Strap - Light Brown ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
