Overton Conceria Opera Suede V-Stitch Watch Strap - Forest Green
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Selected Colour: Forest Green Suede
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

The Overton Vintage V-Stitch strap collection features a variety of premium Minerva Box leather and suede leather watch straps. The suede leather straps use genuine Italian suede leather from the Opera tannery in Tuscany. This suede leather is wonderfully tactile and is a timeless choice for those looking to dress down their watch while maintaining a premium look.
Our line of Overton Vintage V-Stitch genuine leather straps takes on a classic strap design with a v-stitch at the tip in a contrasting and durable thread. This leather watch strap includes a stainless-steel buckle and quick-release spring bars so you can swap between straps tool-free.
Key Features
- Made from genuine Italian suede.
- A painted cut edge, for a seamless finish that prevents moisture penetration.
- Includes quick-release spring bars to make swapping out straps easy.
About The Suede Leather
The Overton Vintage V-Stitch suede straps are made from genuine Italian suede leather from Opera, an Italian tannery in the heart of Tuscany that has been operating for more than three decades. They’re one of the best tanneries in the world and as a result, the strap is soft and pliable from the outset.
Strap Taper
| Lug Width | 20mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Other Fittings | Quick release spring bars |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with colour stain |
| Strap Length | 125mm / 85mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Forest Green Suede |
| Strap Material Type | Suede |
| Strap Padding Style | Simple Handmade |
| Strap Stitching Colour | Ivory |
| Strap Style | Simple Handmade |
| Strap Thickness | 4mm - 2.4mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Overton Conceria Opera Suede V-Stitch Watch Strap - Forest Green ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...