Crazy Horse V-Stitch Leather Watch Strap - Crazy Horse Light Brown
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Selected Colour: Crazy Horse Light Brown
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

Introducing the German V-Stitched Crazy Horse Leather Watch Strap, produced from the highest quality German-sourced Crazy Horse leather. A practical choice for everyday wear, it boasts a wax coating that enhances the leather's tactile sensation, ensuring comfort on the wrist.
Natural breathability allows the leather to absorb the oils from your skin over time, resulting in a glossy sheen that enhances the appearance of the watch strap. Your premium leather strap will naturally acquire a more pronounced vintage aesthetic as it is worn and gently weathered.
Taking on a genuinely classic v-stitch design at the tip in a contrasting beige thread and double-stitching at the lug ends this strap is meticulously finished with colour-matched edges that contribute to its high-end appearance. Adorned with a timeless stainless steel buckle, this artisanal strap showcases beige edge stitching for a striking contrast against the leather. Additionally, its colour-matched painted edge makes it the perfect complement to any dress watch.
Lastly, the German V-Stitched Crazy Horse Leather Watch Strap incorporates quick-release spring bars for easy strap changes and is stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of quality.
If you need to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Quick-release spring bars
- Genuine oiled ‘Crazy Horse’ leather
- Classic V-Stitch Design
- Natural aging patina leather
- Length: 120mm/80mm
- Stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of genuine quality.
About Crazy Horse Leather
Produced from rich full-grain cowhide, natural wax is applied by experienced craftsmen to enhance the leather's look and feel producing sleek and polished leather. Crazy Horse leather has a unique and exotic appearance due to the way the leather responds to waxing and is also known to be water-resistant. It is well-known to provide a timeless vintage look adding style to your wrist.
Strap Taper
| Lug Width | 20mm |
| Buckle Size | 16mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.5mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Features | Quick Release Spring Bars |
| Other Fittings | Quick Release Spring Bars |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 120 / 80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Crazy Horse Light Brown |
| Strap Material Type | Crazy Horse |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Simple Handmade |
| Strap Thickness | 3.2mm - 2.6mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Crazy Horse V-Stitch Leather Watch Strap - Crazy Horse Light Brown ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
