Arbour V-Stitch Denim Design Genuine Leather Watch Strap - Grey
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Selected Colour: Denim Grey
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $129.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $129.00 CAD
- Unit price
- per

- Regular price
- $91.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $91.00 CAD
- Unit price
- per

Introducing the Arbour V-Stitch Denim Design Genuine Leather Watch Strap, expertly crafted for optimised durability and style. Combining sporty chic with a rugged nod to timeless casual fashion, these straps are made from durable denim and finished with a genuine leather lining, each stamped with the WatchGecko logo as a mark of premium quality and authenticity.
Designed to bring a relaxed, worn-in feel to any watch, the Arbour V-Stitch Denim Design Genuine Leather Watch Strap features leather crafted to mimic the texture and appearance of denim, creating a unique strap that is both stylish and boasts the durability and reliability of leather. Combining this signature denim-look leather with a soft leather backing, it offers both comfort and longevity. Available in three versatile denim-inspired colours, each strap is finished with polished stainless-steel hardware and carefully cut, sealed edges for a refined, high-end look.
The Arbour V-Stitch Denim Design Genuine Leather Watch Strap features a minimalist double-stitch pattern that highlights the denim-inspired leather, with colour-matched painted edges that complement a wide range of watches. Equipped with quick-release spring bars, it allows for easy strap changes, giving you the freedom to customise your look effortlessly for any occasion
If you need to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Crafted from genuine leather to mimic a denim look and texture
- Quick-release spring bars
- Polished stainless-steel hardware
- V-Stitch design
- Length: 120mm/80mm
- Stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of genuine quality
About The Leather
Each Arbour strap is meticulously crafted from premium leather sourced from a renowned Italian supplier. Designed with attention to detail, each strap develops a unique patina over time, creating a beautiful worn, vintage denim-inspired look. Ideal for laid-back, casual styles, this strap adds character and sophistication to any outfit for those dress-down days.
Strap Taper
| Lug Width | 20mm |
| Buckle Size | 16mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.4mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Other Features | Quick Release Spring Bars |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 120 / 80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Denim Grey |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Simple Handmade |
| Strap Thickness | 3mm - 2.5mm |
Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Arbour V-Stitch Denim Design Genuine Leather Watch Strap - Grey ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
