Genuine Horween Chromexcel® V-Stitch Leather Watch Strap - Chromexcel Seaweed Green
- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per
Selected Colour: Chromexcel Seaweed Green
- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

The Genuine Horween Chromoexcel® V-Stitch Leather Watch Strap is produced from premium Horween Chromexcel leather creating an incredibly supple and tactile strap that achieves the perfect vintage look without fragility. Characterised by rich pull-up and hand-rubbed finishes, this strap will naturally patina as time goes on, allowing the leather's natural characteristics to shine through.
The Genuine Horween Chromoexcel® V-Stitch Leather Watch Strap is the perfect choice for those looking for a premium modern strap with authentic vintage charm. Presented with a classic flat design (tapering from 2.6mm to 3.2mm at the lug-end), the Genuine Horween Chromoexcel® V-Stitch Leather Watch Strap is finished with a superior stainless-steel buckle that has been meticulously polished for a sophisticated final look. Its flat construction also makes it the perfect accessory for your slim dress and vintage watches.
Our Genuine Horween Chromoexcel® V-Stitch Leather Watch Strap features a timelessly simple V-Stitch making it an extremely versatile option with little to distract from the rich quality of the leather. Finished with a cut edge that has been sealed with colour-matched paint, this strap not only has a seamless finish but is resistant to moisture penetration for improved durability.
This strap also incorporates quick-release spring bars for easy strap changes. If you need to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Simple V-Stitch design
- Genuine Horween Chromexcel leather
- Natural ageing patina leather
- Authentic vintage aesthetic
- Quick-release Spring Bars
- Length: 120/80mm
About Genuine Horween Leather
This strap is produced from Horween Chromexcel leather traditionally manufactured in the US. Characterised by rich pull-up and hand-rubbed finishes, this old-world craftsmanship has been passed down through generations and is renowned for producing exceptional quality leathers that withstand the test of time. This combination-tanned leather undergoes a lengthy 89-step process which involves “hot stuffing”, this sees the leather saturated with a variety of oils, greases and waxes that results in a supple, rich-in-colour leather that is widely used for high-end leather goods. Thanks to this process, you can see the oils and waxes moving around the leather for an authentic aged look.
To learn more about Horween leather, read our helpful guide here
Strap Taper
Featuring a refined 4mm taper, this strap offers a sleek transition from lug to buckle, enhancing both comfort and style—perfect for slim, vintage and dress watches.
| Lug Width | 20mm |
| Buckle Size | 16mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.4mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Features | Quick Release Spring Bars |
| Other Fittings | Quick Release Spring Bars |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 120 / 80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Chromexcel Seaweed Green |
| Strap Material Finish | Chromoexcel |
| Strap Material Type | Horween Chromexcel |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Simple Handmade |
| Strap Thickness | 3.2mm - 2.6mm |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Genuine Horween Chromexcel® V-Stitch Leather Watch Strap - Chromexcel Seaweed Green ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
Beyond Watches and Wonders 2026 - Indie Brands in Geneva
Bored of seeing Rolex all over Watches and Wonders? So are we. Now lets shift the focus to some of the independent brands that have been exhibiting in Geneva this week. Independent Brands in Geneva...
