Radstock Vintage Genuine Leather Watch Strap - Vintage Cherry Red
- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per
Selected Colour: Vintage Red
- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

The Radstock is handmade in the beautiful city of Valencia, Spain, by experienced artisans using vegetable-tanned top-grain leather. Each Radstock strap is hand-painted, so individual straps vary slightly from one to the next. Combined with the refined edge-stitching, the whole package just screams tradition and craftsmanship.
Please note that, as this is a genuine hand-painted process, there will be variations between the watch straps. The top of the strap is painted to give a unique vintage appearance.
The Radstock is the perfect choice if you’re looking for a strap oozing with character straight out of the box. The leather is extremely pliable and will fit your wrist like a charm. We’d recommend pairing the Radstock with a vintage or vintage-inspired watch that’s already got a ton of character.
Key Features
- Made from top-grain leather produced in Spain.
- Each strap is unique thanks to hand-finishing.
- Substantial taper in width, ideal for vintage watches.
- Length: 120/70mm
- Thickness: 2.7mm
About The Leather
The Radstock is made using premium top-grain leather, made by hand at our partner workshop in Valencia, Spain. The leather used on the Radstock is a vegetable-tanned calf leather, which is then painted by hand to give each individual strap a unique character.
Strap Taper
The watch strap has a tapered width and is thinner at the buckle than the lug end as follows:
| Lug Width | 16mm | 17mm | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 14mm | 14mm | 14mm | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Solid 316L Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 2mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with colour stain |
| Strap Length | 120/70mm |
| Strap Lining Material | Leather Calf |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Vintage Red |
| Strap Material Finish | Natural |
| Strap Material Type | Leather Cowhide |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Flat |
| Strap Thickness | 2.7mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Radstock Vintage Genuine Leather Watch Strap - Vintage Cherry Red ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...