Hanley Textured Epsom Hand-Stitched Leather Watch Strap - Dark Brown
- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per
Selected Colour: Epsom Dark Brown
- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
More Hand Stitched Leather Watch Straps
- Regular price
- $74.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $74.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $74.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $74.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $74.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $74.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $74.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $74.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $132.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $132.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $74.00 AUD
- Regular price
-
$132.00 AUD - Sale price
- $74.00 AUD
- Unit price
- per

The Hanley Leather Watch Strap Collection features a variety of premium Epsom (Alpine) Leather, Horween Chromexcel, and Crazy Horse leather straps.
The Hanley Textured Epsom Leather Watch Strap is produced from premium Epsom (Alpine) calfskin leather creating an incredibly supple and tactile strap.
This strap is a timeless choice for those looking to dress up their timepiece maintaining a premium look. Featuring a classic flat design and adorned with a timeless stainless-steel buckle, this artisanal strap showcases beige edge stitching for a striking contrast against the leather. Additionally, its colour-matched painted edge makes it the perfect complement to any dress watch.
Lastly, the Hanley Epsom Alpine Leather Watch Strap incorporates quick-release spring bars for easy strap changes and is stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of quality. If you need to remove the quick-release spring bars then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Quick-release spring bars
- Genuine Epsom (Alpine) Calfskin Leather
- Carefully stitched by hand
- Length: 120mm/80mm
- 4mm taper for a refined look
- Stamped and etched with the WatchGecko logo for reassurance of genuine quality.
About Epsom (Alpine) Calfskin Leather
The Hanley Epsom Alpine Watch Straps are produced from Epsom (Alpine) calfskin leather sourced in France. Characterised by its printed surface that aims to enhance the natural grain of the leather it is the original luxury printed leather used by high-end fashion brands. With a soft temper, it is sure to sit comfortably on your wrist.
Strap Taper
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.4mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 120mm /80mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Epsom Dark Brown |
| Strap Material Type | Epsom |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Beige |
| Strap Style | Flat |
| Strap Thickness | 3.2mm tapering to 2.6mm |

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Hanley Textured Epsom Hand-Stitched Leather Watch Strap - Dark Brown ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
