Boutsen Cavallo Racing Handmade Leather Watch Strap - Cognac
- Regular price
- $247.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $247.00 AUD
- Unit price
- per
Selected Colour: Cognac
- Regular price
- $247.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $247.00 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral delivery
Express delivery
Best Selling Leather Watch Straps
- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $131.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $131.00 AUD
- Unit price
- per

- Regular price
- $93.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $93.00 AUD
- Unit price
- per

The Boutsen Racing watch strap is handmade from Horse leather that has been vegetable tanned with leaves and olive tree bark, achieving a beautiful and supple grain that feels very comfortable on the wrist. The patina of the leather pairs beautifully with a vintage timepiece or racing-style chronograph, feeling luxuriously soft even when first worn.
Each Boutsen Racing leather watch strap is a unique and timeless piece that has been meticulously crafted by hand at a family-run workshop in Oostende, Belgium. Their experienced craftsmen dedicate a great deal of time to creating each watch strap, never compromising on quality and always striving to offer the best possible leathers.
To learn more about the craftsmanship behind this strap, click here.
The strap takes on an iconic racing-style design, with a handstitched edge which has been expertly executed using contrasting thread and hand-painted with a colour stain to match the leather. This watch strap is available in several lug widths, and features a robust stainless-steel buckle with a highly polished finish.
Key Features
- Produced using only the finest Horse leather tanned to achieve a well-aged looking patina.
- An iconic rally racing strap design in several lug widths to fit most watches.
- A durable and long-lasting strap, handmade in Belgium by experienced and passionate artisans.
Strap Taper
The watch strap has a tapered width and is thinner at the buckle than the lug end as follows:
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm | 21mm | 22mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 18mm | 18mm | 20mm |
| Clasp Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Clasp Tongue Width | 1.9mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Other Features | Handmade |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Length | 115 / 75mm |
| Strap Lining Material | Horse Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Cognac |
| Strap Material Finish | Natural |
| Strap Material Type | Leather Horsehide |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Off White |
| Strap Style | Flat Racing |
| Strap Thickness | 2.7mm |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 165mm |
| Strap Adjustment Positions | 6 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 6mm |
Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

Why Choose a Boutsen Cavallo Racing Handmade Leather Watch Strap - Cognac ?

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Santurce Collection: The Little Watch Brand in Puerto Rico with a Big Heart
If you’ve spent time wandering through niche corners of the watch world: forums, group chats, RedBar meetups, you know there’s a special joy in discovering a brand before the rest of the world catches on....
WatchIt! Watch Fair 2026 - Built By Enthusiasts
If you’ve spent any time around the UK watch scene over the past few years, chances are you’ve heard whispers about WatchIt! Watch Fair. What began as a passion project has steadily grown into one...
Introducing Vector-X1 Strap - A Modern Take on Aviation-Inspired Design
In the world of watch styling, few components offer as much versatility and personal expression as the strap. While the watch head defines the character, it is the strap that brings it to life on...
Tom's Top Five New Watches from Watches and Wonders 2026
After a flurry of new releases and excitement, Watches and Wonders 2026 comes to a close. But after all that noise, which were the watches that stood out to me? I've compiled five of the most...
Beyond Watches and Wonders 2026 - Indie Brands in Geneva
Bored of seeing Rolex all over Watches and Wonders? So are we. Now lets shift the focus to some of the independent brands that have been exhibiting in Geneva this week. Independent Brands in Geneva...