Hanley Genuine Horween Chromexcel® Hand-Stitched Watch Strap - Dark Brown
- Regular price
- $128.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $128.00 CAD
- Unit price
- per
Selected Colour: Horween Chromexcel Dark Brown
- Regular price
- $128.00 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $128.00 CAD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Risk free
90 Day Returns
Carbon neutral since 2019
Express delivery

Size Guide
The ‘lug width’ is simply the internal width measured between the lugs (where the watch strap fits) of the watch.

The Genuine Horween Chromexcel® Watch Strap is produced from premium Horween Chromexcel® leather , creating an incredibly supple and tactile strap that achieves the perfect vintage look without fragility. Characterised by rich pull-up and hand-rubbed finishes, this strap will naturally patina as time goes on, allowing the leather's natural characteristics to shine through.
The Genuine Horween Chromexcel® Watch Strap is the perfect choice for those looking for a premium modern strap with authentic vintage charm. Presented with a classic flat design (tapering from 2.6mm to 3.5mm at the lug end), the Genuine Horween Chromexcel® Strap is finished with a superior stainless-steel buckle that has been meticulously polished for a sophisticated final look and etched with the WatchGecko logo. Its flat construction makes it the perfect accessory for your slim dress and vintage watches.
This artisanal strap showcases meticulous hand-stitching, which has been completed with distinctive contrasting colours and a cut edge that has been sealed with colour-matched paint. This process not only gives a seamless finish but helps to prevent moisture and improve durability.
Lastly, the Genuine Horween Chromexcel® Strap Leather Watch Strap incorporates quick-release spring bars for easy strap changes.
If you need to remove the quick-release spring bars, then you can learn how to easily remove quick-release spring bars in our video.
Key Features
- Genuine Horween Chromexcel ® leather
- Natural ageing patina leather
- Authentic vintage aesthetic
- Quick-release spring bars
- Carefully stitched by hand
- Six wearable colour choices
- Length: 120/80mm
About Genuine Horween Leather
This strap is produced from Horween Chromexcel leather, which is traditionally manufactured in the US. Characterised by rich pull-up and hand-rubbed finishes, this old-world craftsmanship has been passed down through generations and is renowned for producing exceptional quality leathers that withstand the test of time. This combination-tanned leather undergoes a lengthy 89-step process, which involves “hot stuffing”, which sees the leather saturated with a variety of oils, greases and waxes that result in supple, rich-in-colour leather that is widely used for high-end leather goods. Thanks to this process, you can see the oils and waxes moving around the leather for an authentic aged look.
To learn more about Horween leather, read our helpful guide.
Strap Taper
Featuring a refined 4mm taper, this strap offers a sleek transition from lug to buckle, enhancing both comfort and style - perfect for slim, vintage and dress watches.
| Lug Width | 18mm | 19mm | 20mm |
| Buckle Size | 16mm | 16mm | 16mm |
| Clasp Finish | Polished |
|---|---|
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Clasp Tongue Width | 1.4mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Manufacturer | WatchGecko |
| Other Features | Quick Release Spring Bars |
| Other Fittings | Quick Release Spring Bars |
| Strap Adjustment | Min 135mm, Max 175mm |
| Strap Adjustment Positions | 7 Holes |
| Strap Adjustment Spacing | 7mm |
| Strap Brand | WatchGecko |
| Strap Edge Finish | Cut edge and sealed with coloured paint |
| Strap Length | 120 / 80mm |
| Strap Lining Material | Genuine Leather |
| Strap Material | Leather |
| Strap Material Colour | Horween Chromexcel Dark Brown |
| Strap Material Finish | Chromoexcel |
| Strap Material Type | Horween Chromexcel |
| Strap Padding Style | Flat |
| Strap Stitching Colour | Ivory |
| Strap Style | Flat |
| Strap Thickness | 3.5mm - 2.6mm |
Why Choose a Hanley Genuine Horween Chromexcel® Hand-Stitched Watch Strap - Dark Brown ?
Select your strap

Why choose WatchGecko?
- Over a decade of experience.
- An internationally renowned destination for watch enthusiasts.
- A trusted choice for new buyers entering the world of horology.
- Our passion for watches inspires us to craft straps that enhance timepieces, blending style and functionality seamlessly.
Latest blog posts
Glasgow Watch Show 2026 - A Stadium Filled With Watches
The Watch Collectors Club has been organising personalised events for several years now and has successfully hosted some of the largest and most diverse watch shows in the country. Members of the club have the...
Introducing the Ashdown Strap: Motorsport Heritage with Modern Craft
In the world of watches, the strap is never just an accessory. It is the point of contact, the detail that shapes comfort, and often the element that defines the overall character of a timepiece....
The Best New Watch Releases for April 2026
April is often one of the busiest months for new watch releases. The combination of Watches and Wonders, Time to Watches, Chronopolis, and many other shows along with the beginning of the Spring-Summer season makes...
Hands On Horology 2026: London’s Most Immersive Watch Event Returns
For watch enthusiasts, here is no experience that compares handling a watch in person. The weight of a case, the texture of a dial, the subtle resistance of a crown - these are details no...
Introducing The Everglade Rubber Strap: Classic Style Meets Modern Performance
In the world of watch straps, few designs carry the same enduring appeal as the alligator pattern. Traditionally associated with refined leather dress watches and timeless elegance, it is a look that has remained largely...
